sobota, 13 października 2012

,,Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej" Eugeniusz Guz

,,Książka zawiera nieznane wątki i ciekawostki historyczne, które mogą zainteresować nie tylko zawodowych historyków. Mimo upływu 70 lat od września 1939, w tej bogatej historii brak tematów i faktów, które podejmuje publikacja zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej. Rozdział polskiej historii najnowszej jeszcze dzisiaj razi mylnymi relacjami, interpretacjami względnie niewiedzą o istotnych epizodach Września. Wykorzystane przez autora wątki nie zostały do tej pory dostrzeżone przez historyków. "

Eugeniusz Guz to autor, który postanowił skorzystać z jeszcze nieodkrytych źródeł dotyczących II wojny światowej i na ich podstawie napisać swoją książkę. ,,Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej" ujawniają nowe fakty na temat wydarzeń historycznych w tamtym czasie.


Jak do tej pory wiele wydarzeń nie zostało jeszcze odkrytych przez historyków. Eugeniusz Guz skupił się na wydarzeniach z września 1939 roku. Polacy po odzyskaniu niepodległości nie spodziewali się natarcia ze strony Niemiec, a to właśnie oni chcieli dokonać ataku. Polska miała być niepodległa wyłączając ziemie, które utraciła w wyniku wojny. Niewielu z nas wie, że 5 września 1924 r. odbył się nieudany zamach na Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Całą sprawę przemilczano. Czy Polacy oddadzą Niemcom korytarz pomorski i Górny Śląsk? Przez jakie kraje uciekł Rydz Śmigły?

Książka opowiada o czasach II wojny światowej. Autor bardzo dokładnie omawia wszystkie zamieszczone wydarzenia. Nad każdym bardzo szczegółowo się rozwodzi. Spodziewałam się więcej po tej książce, nie mogę powiedzieć, żeby mi się nie podobała, ale zachwycona też nią, niestety, nie jestem.

Moja babcia żyła w tamtych czasach. Z wielką ochotą przeczytała więc powieść. Dowiedziała się faktów, o których nie miała pojęcia. Uważam więc, że ,,Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej" to doskonała propozycja dla ludzi starszych, którzy mieli styczność z wojną i okupantem lub też dla czytelników, którzy fascynują się tamtymi czasami.

Moja ocena : 7/10

2 komentarze:

 1. Oj , oj , oj nie lubie książek i filmów o wojnie ;d
  Pozdrawiam i zapraszam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szkoda Ci zatem czasu na buszowanie po blogu z książkami o WOJNIE???

   Usuń