sobota, 27 października 2012

,,Ukryty człowiek" Charles Cumming

,,Były agent brytyjskiego wywiadu, po 25 latach rozłąki pragnie pojednać się z synami. Kiedy zostaje nagle zamordowany w swoim mieszkaniu w Londynie, dwaj bracia, artysta i biznesmen, muszą zmierzyć się nie tylko z zagadką jego śmierci, ale też tajemnicą jego życia w roli szpiega. Całą rodziną od pewnego czasu interesuje się MI5. Bracia zostają wplątani w rozgrywkę z udziałem służb specjalnych i rosyjskiej mafii, której finału nie sposób przewidzieć." Tekst z okładki


Charles Cumming to pisarz, autor powieści o tematyce szpiegowskiej. Przez brytyjską prasę jest porównywany do Johna Le Carre i Lena Deightona. Autor powieści w nurcie literatury sensacyjnej. Debiutował powieścią „A Spy by Nature”, która opisuje współczesny świat szpiegostwa przemysłowego. Autor zawarł w tej książce także swoje przeżycia z czasu kiedy brał udział w procesie rekrutacji do brytyjskiego wywiadu – MI6. Cummingowi nie udało się zostać szpiegiem, postanowił jednak o szpiegach pisać. 


Pewien Rosjanin siedział w samochodzie i obawiał się, aby przechodząca para ludzi nie spojrzała w jego kierunku. Wtedy ktoś mógłby go rozpoznać. Na szczęśćie nic takiego się nie stało. Gdy ludzie się oddalili wyszedł z samochodu. Wszedł do domu i postanowił wjechać windą na 5 piętro. Nic nie przebiegało tak, jak oczekiwał. Na pierwszym piętrze ktoś zaczął chodzić, lecz w końcu zchował się w mieszkaniu. Postanowił działać szybciej. Wszedł do mieszkania Amerykanina z celem zabicia mężczyny. Chciał nawet się wycofać, lecz wtedy mężczyzna go zauważył. Strzelił dwa razy... Czy mężczyzna zmarł? Czy sprawca poniósł karę za zabójstwo? Dlaczego to zrobił?

Tymczasem Ben malował portret Jenny. Kobieta była bardzo ładna, nigdy nie rozmawiali o jego ojcu, lecz tym razem postanowiła podjąć temat. Mężczyzna opuścił rodzinę, gdy Ben miał 6 lat, a Mark - 8. Młodszy z braci nigdy nie wybaczył tego ojcu. Mark natomiast szybko zapomniał dawne żale i teraz pracował razem z mężczyzną. Christopher Keen działał wiele lat dla Rosji. Pewien mężczyzna postanowił się z nim spotkać, lecz tamten wyczuł, że coś jest nie tak. Okazało się to prawdą. Co wynikło z tajemniczego spotkania? Dlaczego nieznajomy skłamał, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości?

Książka opowiada o rosyjskim szpiegu. Autor przez cały czas trzymał czytelnika w niepewności, co do losów Rosjanina, który został mordercą Amerykanina. Bardzo podobało mi się to, że rozwiązanie akcji nastąpiło na końcu książki. Z drugiej strony jednak od samego początku byłam ciekawa, czy spotkała go zasłużona kara.

Dzieło napisane jest językiem zrozumiałym, czyta się je bardzo szybko, jest wciągające. Mi się bardzo podobała fabuła, która okazała się nietuzinkowa.

Małym minusem, jak dla mnie jest bardzo miękka okładka, przez co książka wygina się w różne strony. Poza tym wszystko mi się podobało.

Moja ocena : 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz