sobota, 30 marca 2013

,,Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych” Helga Weissova

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 256
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, MatrasGdy tylko zauważyłam tą książkę w zapowiedziach wiedziałam, że za wszelką cenę będę musiała ją zdobyć. Gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja bardzo się ucieszyłam. Również i podczas czytania tej książki nie zawiodłam się, całość spisana jest z perspektywy dziecka, co tylko działa na jej korzyść.

Autorka zaczęła pisać swój dziennik w wieku 8 lat. Nie rozumiała jeszcze otaczających ją represji, tego, co się działo na świecie. Niedługo potem zaczęło się prześladowanie Żydów – pozbawianie ich miejsc pracy, wywózki do getta, a następnie do obozów koncentracyjnych. Taki los spotkał też rodzinę Helgi Weissovej. Najpierw znaleźli się w getcie, następnie zostali przewiezieni do obozu w Terezinie. Przez 3 lat ojca widywała bardzo rzadko. Został najprawdopodobniej wywieziony do Auschwitz. Przebywała głównie z matką, z czasem zaczął pojawiać się głód…

CZYTAJ DALEJ

2 komentarze:

  1. Jak zobaczyłam, że masz recenzję tej książki to naprawdę się ucieszyłam! Trudno nawet tego typu literaturę oceniać, ponieważ to nie jest historia wymyślona; to życie. Słowa pisane są wydarzeniami, wspomnieniami nieraz samym cierpieniem. Takie publikacje warto czytać i chociaż mogą nie mieć literackich atutów są one przede wszystkim wielkim świadectwem.

    OdpowiedzUsuń
  2. jesli mozna tak wogole powiedziec to... lubie literature o tej tematyce... fajnie ze tu trafilam:)

    OdpowiedzUsuń