poniedziałek, 17 grudnia 2012

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. R. Ligocka

Źródło: Wydawnictwo Literackie
Przypadkowe spotkanie w hotelu małej dziewczynki jest dla narratorki tej książki impulsem do przywołania bolesnych wspomnień. Kilkaset stron opisujących dramatyczne dzieciństwo w getcie, traumę przeżytą przez żydowskie dziecko, która to trauma będzie rzutować na całe życie dorosłej Romy Ligockiej. Właśnie to doświadczenie można znaleźć na kartach Dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Książka przetłumaczona na kilkadziesiąt języków stała się bestsellerem. Małej dziewczynce, jednej z setek tysięcy zaznających tragedii wojny, jednej z tych, której udało się przeżyć getto i okupację, towarzyszy śmierć i ból, wrzask katowanych i zabijanych ludzi, strach tych, którzy się ukrywają. Mała Roma jest przedwcześnie dojrzałą osobą, która razem z matką, ojciec trafia do obozu w Płaszowie, próbują przetrwać. Fizycznie dziewczynka, z doświadczenia dorosła, w której budzą się dziecięce potrzeby zabawy. 

Więcej na moim blogu

6 komentarzy:

 1. Czytałam.. piękna książka, robi wrażenie. Jedna z książek, które gorąco polecam. Wstrząsająca, ale piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się wstrząsająca, zwłaszcza gdy czytelnik uświadamia sobie, że te dziecięce doświadczenia mają swoje konsekwencje w całym życiu.

   Usuń
 2. Mam w planach.. czuję, że będzie to książka, która na długo zostanie w mojej pamięci..

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak Roma uciekła z Getta ?
  Ciekawi mnie to. Przecież w czasie likwidacji wszyscy żydzi umierali w obozach koncentracyjnych .

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy...sorry ale masz poważne braki w temacie holocaustu (m.in. getto). Oczywiście zawsze możesz zapytać o życiorys osoby, jednak z odrobiną taktu, na litość B...ą! Kto Ci naopowiadał głupot, które wypisujesz???

  OdpowiedzUsuń