sobota, 8 grudnia 2012

,,I była miłość w getcie" Marek Edelman

,,Poruszające, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy legendarnego powstania. Marek Edelman w krótkich „migawkach” przywołuje wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. Przypominając, że nawet w cieniu Zagłady trzeba było jakoś żyć. Ludzie jedli, spali, cieszyli się drobiazgami, kochali."

Marek Edelman to działacz polityczny i społeczny, lekarz kardiolog. W czasie II wojny światowej był członkiem Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego (Bundu), w 1942 współtworzył Żydowską Organizację Bojową. Uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim, a po śmierci Mordechaja Anielewicza dowodził walką. Wstąpił do Armii Krajowej i brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie na stałe zamieszkał w Łodzi. W połowie lat 70. włączył się w działalność opozycyjna, był współzałożycielem KOR.W stanie wojennym był internowany. W 1998 roku został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Czytaj dalej

3 komentarze:

 1. Chicałabym dowiedzieć się jak żyli ludzie w czasie wojny, wydaje mi się, że ta książka doskonale się do tego nadaje
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  booksloovers13xd.blogspot.com - o książkach
  moviesloovers.blogspot.com - o filmach

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wywiad z nim, przeprowadzony przez Hannę Krall. Wspaniały z niego człowiek. Warto o nim czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pati, oczywiście, że było tam miejsce i czas również na miłość, i o tym mówi Marek Edelman. Jak żyli ludzie w czasie wojny, hmmm... Wpisz w google - wyświetlą się wojny jakie tylko miały miejsce w historii, i masz do wyboru. Książka Edelmana mówi o uczuciach w okrutnych czasach II wś i w warszawskim gettcie. Na swoje ogólnie zadane pytanie znajdziesz tam częściową odpowiedź. Wątpię jednak by zaspokoiła Twoją ciekawość (?) ale na pewno nie będziesz zawiedziona. Polecam!

  OdpowiedzUsuń