piątek, 14 grudnia 2012

,, Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich" Anna Koprowska-Głowacka

,,To książka, która łączy legendy i historię. Każda z przedstawionych w niej opowieści przenosi nas do XVII wieku, w czasy wojen ze Szwecją. Podczas tej wspólnej, niezwykłej podróży spotkamy rycerskich władców, bohaterskich wodzów, walecznych żołnierzy, dzielne niewiasty i przemyślnych mieszczan. Odwiedzimy wspaniałe zamki, miasta, wsie i żołnierskie obozy. Popatrzymy na historyczne fakty oczyma tych, którzy w nich uczestniczyli i na swój sposób próbowali wytłumaczyć to, czego nie pojmowali."

Anna Koprowska-Głowacka to autorka już kilku książek, między innymi ,,Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich" , która okazała się strzałem w dziesiątkę. Zapraszam na bloga autorki : http://koprowska-glowacka.blogspot.com

,,Nieśmiertelny szlachcic" (Bydgoszcz). W kwietniu 1656 roku Szwedzi najechali na Bydgoszcz, wojskami dowodził hetman Stefan Czarniecki. Najeźdźcy byli już blisko, więc postanowił wysłać zwiad, aby dowiedzieć się, jaka jest liczebność wroga. Na ochotnika zgłosił się jeden mężczyzna, choć wszyscy zdawali sobie sprawę, że jest to bardzo niebezpieczne. Gdy był pod bramami Szwedów został postrzelony, jednak jeszcze oddychał i Szwed strzelił 2 razy w głowę, aby go dobić.

CZYTAJ DALEJ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz