poniedziałek, 18 lutego 2013

Anonyma- Kobieta w Berlinie (zapiski z 1945 roku)

Anonyma- Kobieta w Berlinie
zapiski z 1945 roku
Przełożyła Barbara Tarnas
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2009
200 stron
"Kobieta w Berlinie" to autentyczny pamiętnik trzydziestoletniej Niemki pisany od 20 kwietnia do 22 czerwca 1945 roku, a więc w okresie, kiedy wojska Rosyjskie opanowywały Berlin. Autorka opisuje chwile grozy spędzone w piwnicy podczas nalotów, głód, brak prądu, wody i strach przed gwałtami i zemstą ze strony rosyjskich żołnierzy. Autorka z niezwykłą szczerością relacjonuje niemal "na żywo" wszystkie wydarzenia tej wojny, tak specyficznej, bo oto Niemcy, dotąd przekonani o własnej sile i przewadze, zostają pokonani a rosyjskie wojska zajmują Berlin. 

Od początku wiedziałam, że trudno mi będzie ocenić tę książkę. Pod względem językowym jest poprawna, nie rażą żadne błędy, brak też jakichkolwiek stylistycznych wpadek. Pamiętnik czyta się jednym tchem, dzięki temu, że autorka obdarzona jest lekkim piórem. Jedyne zastrzeżenie jakie mam, dotyczy braku tłumaczeń obcojęzycznych zdań. O ile z rosyjskim nie mam problemu, o tyle brak przekładu z francuskiego nieco mi przeszkadzał. Tyle o formie...

4 komentarze:

 1. To może być ciekawe spojrzenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, bez wątpienia takie jest ;)

   Usuń
 2. Czytałam jakiś czas temu. Nie mam porównania do innych książek kobiet oblężonego i zdobytego Berlina. Powiem krótko; niezła.

  OdpowiedzUsuń