poniedziałek, 24 września 2012

"Nocowała ongi chmurka złota" Anatolij Pristawkin


Wydarzenia roku 1944, które mają miejsce w ówczesnym Związku Radzieckim oglądamy oczami dziecka. Jest to napisana pięknym językiem powieść tak przejmująca i wstrząsająca, że od pierwszych stron wbiła mnie w fotel. 
W podmoskiewskim sierocińcu w Tomalinie żyją dwaj bliźniacy: jedenastolatkowie Saszka i Kolka Kuźmionysze. Dwa ciała, ale jedno serce i dusza, jak sami o sobie mówią - są niepodzielni. Nikt ich nie potrafi odróżnić, a sami bracia namiętnie zamieniają się ubraniami, a nawet przyzwyczajeniami, aby utrudnić identyfikację. 
W sierocińcu warunki są straszne, a największym problemem jest panujący głód. Dzieci jadają wodę z pojedynczymi obierkami z kartofli, którą szumnie nazywają tam zupą. Grozi im śmierć głodowa, zmuszeni są więc kraść co tylko się da, aby jakoś przeżyć. Rajem dla mieszkańców sierocińca jest krajalnia chleba, ich bardzo dobrze pilnowana świątynia ukryta za metalowymi drzwiami, do której wstęp mają tylko wybrani. Saszka i Kolka nie są wyjątkami, oni także pragną znaleźć się w tej świątyni chociaż na chwilę, aby popatrzeć na bochenki chleba, bo całego nie widzieli nigdy w życiu. Nie tylko chleba nie znają, to z książek Tołstoja dowiadują się o skrzydełkach, ze słyszenia tylko wiedzą co to bułka paryska i cukierki. W dwójkę radzą sobie nieco lepiej niż pozostałe dzieci, bo mają dwie pary bystrych oczy, cztery ręce, cztery nogi i dwa mózgi, a wszystko to nie raz przyprawia o ból głowy wychowawców i dyrektora. Kiedy pojawia się decyzja, aby niektórych mieszkańców sierocińca przenieść na Kaukaz, wybrańcami zostają Kuźmionysze. Bracia nie boją się, wierzą, że nigdzie gorzej być już nie może. Zostają odstawieni do pociągu, w łachmanach, z małą porcją jedzenia w kieszeni, zbyt małą, aby mogli przeżyć wielodniową podróż. Na stacjach kradną jedzenie i tylko dzięki sprytowi udaje im się dotrzeć do celu podróży.

1 komentarz:

  1. Zapowiada się ciekawie ;) Zapraszam na konkurs, do wygrania najnowsza książka Pani Marty Obuch : http://book-and-cooking.blogspot.com/2012/09/zabojczy-placek-dla-niewiernego.html

    OdpowiedzUsuń